Dvaačtyřicetimetrová kamenná věž byla postavena v barokním slohu v roce 1660 na místě svojí předchůdkyně z původních kvádrů. Renesanční stavbu v roce 1655 totiž vážně poničila povodeň. Nové Město zásobovala vodou až do roku 1877. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží od roku 2017 věž o šesti patrech nejen jako rozhledna, ale v jednotlivých podlažích jsou umístěny expozice o hasičích a pražských požárech. Vlastně se tak jedná o historicky nejstarší pražskou rozhlednu.
Kruhový výhled z dvanácti oken posledního patra ve výšce 30 metrů (věže téměř všech význačných pražských dominant, nábřeží Vltavy, Holešovická vodárna, ostrov Štvanice, Letenský tunel a Letná s Bruselským pavilonem, Národní technické a Zemědělské muzeum, budova ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, Hlavní nádraží, Petřínská rozhledna Žižkovská věž, Národní památník na Vítkově, Hradčany).
Přestože kamenná věž kdysi stála těsně u vody, dnes ji od pravého břehu Vltavy dělí téměř 130 metrů. Je to dáno především historickými říčními naplaveninami a také regulací břehů a výstavbou náplavek. Najdeme ji na rovině v městské části Starého Města. Při jízdě z náměstí Republiky směrem k Letenskému tunelu se pár metrů před nájezdem na Štefánikův most na okraji malého parčíku zatočí doprava do Lannovy ulice. Po devadesáti metrech se na další křižovatce zatočí opět doprava do ulice Nové mlýny, na jejímž rohu věž stojí.
Sjízdné na silničním kole.
Suvenýry v pokladně věže.