Původně pohraniční pevnost a později gotický hrad ze 13. století se dvěma věžemi v 16. století vyhořel. K přestavbě na renesanční sídlo došlo až v 17. století. Na konci 18. století zámek opět vyhořel a teprve začátkem 19. století získal zámek současnou klasicistní podobu. V sedmdesátých letech 19. století se zámek zdvojnásobil přístavbou hospodářského zázemí, tzv. Červeného zámku s impozantní vstupní branou. Stavba byla provedena z režného zdiva v novogotickém slohu po vzoru severoněmeckých gotických hradů. V roce 1939 chtěl tehdejší majitel pro nerentabilitu červené budovy zbourat. Proti tomu záměru se však postavil Památkový úřad a navíc vypukla II. světová válka, takže k demolici naštěstí nedošlo.
Součástí Červeného zámku je i 35 metrů vysoká Hodinová věž z roku 1880 (334 m n.m.), která však nikdy neplnila funkci středověké pozorovatelny. Ze 4 malých rohových okének je výhled na město Hradec nad Moravicí, v dáli na východní část Opavy, polské roviny a zámecký areál s rozhlednou Petra Bezruče na vrcholu zámeckého parku. Výhledu na Bílý zámek brání vzrostlé stromy.
K zámku vede z Hradce jediná přístupová cesta. Ta odbočuje z hlavní průjezdní silnice městem – Opavské ulice hned za mostem přes Moravici do Podolské ulice. Po 170 metrech se zatočí doprava a Zámeckou ulicí se po modré turistické značce vyšplháme příkrým, za levotočivou zatáčkou dokonce strmým stoupáním po 600 metrech až na dlážděné náměstí před Červeným zámkem. Z hlavní silnice z Fulneku stoupá k hradu ještě úzká asfaltka. Ta odbočuje z Opavské ulice v obci Kajlovec těsně před rybníkem doleva. Zelená značka nás pak po 800 metrech i díky dvěma ostrým serpentinám dovede strmým stoupáním na náměstí před zámkem.
Po příchodu do zámku hradní branou se Hodinová věž nachází hned vpravo 50 metrů od vstupu.
Obě cesty jsou sjízdné na silničním kole.
Suvenýry v pokladně hlavní brány.
Občerstvení restauraci vedle hlavní brány.