Tvrz Tichá byla založena již koncem 13. století. Původně měla 2 věže, z nichž se do dnešních dnů zachovala pouze větší hranolová stavba, která byla v roce 2022 navýšena dřevěným středověkým patrem do výšky 28 metrů. Vstupuje se do ní po zastřešeném dřevěném schodišti portálem v prvním patře. Koncem 18. století byla předělána na pivovar, který sloužil téměř sto let. Po válce se dostala na dlouhých čtyřicet let do přísně střeženého pohraničního pásma. Dnes je naší nejjižnější hradní rozhlednou. Menší věž byla dozděna do výšky necelých tří metrů a společně s nízkými zídkami tvoří uzavřený prostor.
Dokonalému výhledu z malých okének dřevěné nástavby ve výšce 16 metrů brání jihozápadním směrem o 50 metrů vyšší vrchol Tichého vrchu (Novohradské hory, vrcholky jihovýchodní Šumavy s Boubínem, Poluška).
Od roku 2010 se rekonstrukce věže ujalo sdružení Hrady na Malši, které ji, včetně blízkého okolí, postupně přeměňuje. V okolí věže byl proveden rozsáhlý archeologický výzkum, obnoven zasypaný hradní příkop a odkryty základy dalších staveb. Věž byla kompletně opravena, chybějící části zdiva, především v rozích tvrze, byly dozděny. Sdružení věž zastřešilo dlátkovou střechou s obytným hrázděným patrem, sloužícím zároveň jako rozhledna.
Stejnojmenná obec leží 2,5 kilometru od rakouských hranic východně od známého hraničního přechodu v Dolním Dvořišti. Vede k ní 8 kilometrů dlouhá silnice přes Rychnov nad Malší směrem do zaniklé osady Cetviny. Úzká asfaltová silnice se vine mírně zvlněnou krajinou mezi pastvinami a hájky do kopce bez výraznějšího převýšení. Zhruba v polovině cesty je možné shlédnout křížovou cestu a na jejím konci v obci Svatý Kámen unikátní barokní kostel Panny Marie Sněžné s kaplí, které dominuje mohutný granitový kámen, kolem kterého byla kaple vystavěna.
Suvenýry a občerstvení jsou k dispozici v replice historického kamenného stavení, které je postaveno v sousedství tvrze.
Sjízdné na silničním kole.